تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - لامپ رشته ای بجای لامپ کم مصرف BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

لامپ رشته ای بجای لامپ کم مصرف

پنجشنبه 21 دی 1391   09:50 ق.ظ


نوع مطلب : بالاست الکترونیکی ،مقالات آموزشی ،طراحی بالاست الکترونیکی ،محصولات شرکت پارس شعاع ،

لامپ رشته ای بجای لامپ کم مصرف !!!

درست میببنید ، نه کلمه ای جابجا شده و نه تکنولوژی لامپ های رشته ای تغییر کرده . واقعیت در اینجاست که بسیاری از مواقع استفاده ی نابجا از لامپ های کم مصرف باعث می شد تا نه تنها این لامپ ها مصرف برق را کاهش دهند بلکه باعث افزایش هزینه های جاری روشنایی نسبت به یک لامپ رشته ای بشوند . 
لامپ های کم مصرف بخاطر سیستم راه اندازی و شرایط ساختاری لامپ نیاز دارند تا برای کارایی واقعی و بازدهی مناسب را داشته باشند .

لامپ رشته ای بجای کم مصرف


شاید متوجه شده باشید که لامپ های کم مصرف بعد از زمان کارکرد مفید لامپ نور خود را بشدت از دست میدهند یا به عبارت دیگر شارخورجی لامپ کاهش پیدا کرده و بازده لامپ کم می شود . 

مکان هایی که لازم است تا لامپ رشته ای در آنجا مورد استفاده قرار گیرد :


1- مکان هایی که با روشن و خاموش شدن زیاد همراه است 
مکان هایی مثل : سرویس های بهداشتی منازل ، راهروها، راه پله ها و . . . که دائما درحال روشن و خاموش شدن توسط کاربر و یا رله ها و تایمرها کنترل می شود 

2- مکان هایی که دما و رطوبت محیطی بالا می باشد 
در ساختار لامپ های کم مصرف از قطعات الکترونیکی استفاده شده است لامپ های رشته ای بخاطر ساختار ساده و التهابی خود حساسیتی به دما نداشته و می تواند در شرایط دمایی بالا بخوبی کارکرده .
از نظر بازدهی نیز لامپ های کم مصرف در دمای بالا دچار افت شدید شارنوری شده و بازدهی لامپ کاهش پیدا می کند . 

3-مکان هایی که گرد و غبار و آلودگی بالا می باشد 
لامپ های کم مصرف در طول ساعت کاری خود گردوغبار را به خود جذب می کنند . این گرد و غبار باعث کاهش انتشار نور لامپ به محیط شده و باطدهی لامپ را کم می کند . این اتفاق برای لامپ های رشته ای با درصد کمتری اتفاق می افتد . نکته اینجاست که تمیز کردن لامپ های رشته ای بسیار ساده تر از لامپ های کم مصرف می باشد (شاختار فیزیکی لامپ).


با احتساب هزینه های نگهداری و تعویض و خرابی و محاسبه ی بازدهی شار نوری خروجی و با محاسبه ی ساده ی ریاضی می توان متوجه شد که در بعضی مکان های خاص بهتر است تااز لامپ رشته ای بجای لامپ کم مصرف استفاده کرد .


نوشته شده توسط : جلال الدین مومنی