تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - بالاست های IC Base BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

بالاست های IC Base

سه شنبه 19 دی 1391   05:36 ب.ظ


نوع مطلب : بالاست الکترونیکی ،مقالات آموزشی ،اسنابرها ،

اکثر بالاست های موجود در بازار از نوع خودرزونانس می باشند که این نوع بالاست ها بیشتر در لامپ های کم مصرف مورد استفاده قرار می گیرند . این بالاست ها (لامپ های کم مصرف) بگونه ای طراحی می شوند که خاص خود لامپ می باشند ، به این معنا که با تغییر شرایط کاری لامپ این مدارات با همان شرایط ادامه ی کار میدهند . به عنوان مثال اگر لامپ دیودی شده باشد یا امیتر برروی لامپ ها ریخته شده باشد و لامپ با جریان بسیار بیشتر از جریان نامی خود راه کارکند بالاست به هیچ عنوان پیش بینی برای تشخیص این عیب نداشته و تحت فشار کار می کند.

بالاست سوخته

این کارکردن و افزایش جریان ادامه دارد تا بالاست سوخته و و لامپ از کار می افتد . در بسیاری از بالاست های الکترونیکی (چراغ های FL) سعی برآن شده تا مداری را برای پیشگیری از سوختن و ازکار افتادن بالاست تعبیه  می کنند . در بسیاری موارد شاین مدار عمل کرده و از آسیب رسیدن به بالاست جلوگیری می کند ، اما این کافی نیست و دچار خطاهای بسیاری می شود . به عنوان مثال در زمانی که لامپ چیر و فرسوده می شود و امیترهای فیلامنت لامپ می ریزد مدار کارمی کند و بالاست به کار خود ادامه می دهد و لامپ هم روشن می باشد ولی این روشن بودن لامپ و میزان بازده خروجی و انتظاراتی که از یک لامپ داریم برآورده نمی کند . در این شرایط لامپ با 20 درصد توان نامی خود به کار ادامه داده و نزدیک به 6 برابر بیشتر برق مصرف می کند . و بجای اینکه لامپ کم مصرف باشد و ، پر مصرف می شود. و شاید حتی در بسیاری موارد شاید بهتر باشد که از لامپ شته ای بجای این لامپ استفاده کنیم .

نوشته شده توسط : جلال الدین مومنی