تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - آتش سوزی بی دلیل BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

آتش سوزی بی دلیل

یکشنبه 12 آذر 1391   10:50 ق.ظ


نوع مطلب : بالاست الکترونیکی ،مقالات آموزشی ،

تمامی برق کاران ساختمان یا همان سیم کش های ساختمان با بالاست القایی آشنایی کامل دارند و نحوه ی سیم کشی و نحوه ی اتصال و محاسبات مربوط به سیم کشی این بالاست ها را بخوبی می دانند .

تمامی برق کاران ساختمان و کسانی که با بالاست القایی کارمی کردند هنگام کار با بالاست های الکترونیکی دچار مشکل می شوند. مشکلات بوجود آمده  سه دلیل عمده دارد :

1- تغییر در سیم کشی بالاست های الکترونیکی

2- حفاظت ها ی پیش بینی شده در بالاست های الکترونیکی

3-تنوع در مدل ها و سازندگان بالاست های الکترونیکی


1- تغییر در سیم کشی بالاست های الکترونیکی

بالاست های القایی ، دارای دوسر خروجی بودند که در مسیر لامپ سری می شدند و یک قطعه ی دیگر به نام استارتر که بین دو پین از دوسر لامپ قرار می گیرد (مانند شکل زیر):

لامپ القایی

در بالاست های الکترونیکی این سیم کشی کاملا تغییر کرده است وهر پهار پین لامپ مستقیما به بالاست متصل می شود . علاوه براین سیم برق نیز به بالاست متصل می شود که جمعا برای یک بالاست 1یک لامپی 6 عدعد سیم می شود


با یک مقایسه ی ساده بین دوشکل بالا در حالت عادی و اینکه تنها بحث سیم و سادگی کار را در نظر بگیریم ، بالاست القایی بنظر ساده تر و راحتتر می باشد . حال همین شکل سیم کشی را برای 2 یا سه و یا پهار لامپ  در نظر بگیرید . مشاهده می کنید که به تعداد لامپ ها بالاست القایی و استارتر نیاز می باشد. در صورتی که یکی از مزایای بزرگ بالاست الکترونیکی ، راه اندازی همزمان چند لامپ می باشد .


بالاست الکترونیکی 3 x 36

2- حفاظت ها ی پیش بینی شده در بالاست های الکترونیکی

حفاظت در بالاست های الکترونیکی به چند دسته تقسیم بندی می شود (اینجا کلیک کنید)که در اینجا بطور خلاصه به ان اشاره می شود و بیشتر به خطرات ناشی از نبود حفاظت و ایجاد خطر در سیم کشی ساختمان به ان اشاره می کنیم .
حفاظت در صورت نبود لامپ : در بالاست های القایی اگر لامپ در مدار نباشد جریان داخل مدار جاری نمی شود و هیچ اتفاقی برای بالاست و سیم ها نمی افتد . ولی در بعضی بالاست های الکترونیکی بخاطر طراحی خاص مدار الکترونیکی آن می بایست لامپ حتما در مدار قرار گیرد (در وات های بالا بیشتر مشاهده می شود) یا اینکه برای بالاست حفاظت در نظر گرفته شود .
حفاظت در برابر شکستن لامپ : در بالاست های القایی اگر لامپ به هر دلیلی بشکند و یا از گاز تخلیه شود ، فیلامنها به مدت کمی ذاخل مدار قرار می گیرند و با اکسیژن ترکیب می شوند و مانند یک فیوز عمل کرده و با قطع سوختن و قطع شدن خود فیلامنت مدار را نیز قطع می کند . ولی در بالاست های الکترونیکی به این شکل نمی باشد . در اثر شدت جریان بالایی که در مدارات الکترونیکی و قطعات الکترونیکی جاری می شود ، بالاست مورد آسیب جدی قرار می گیرد . برای جلوگیری از این حالت حفاظت درنظر گرفته می شود .
حفاظت در اثر دیودی شدن و پیر شدن لامپ : در بسیاری از موارد مشاهده می شود که دوسر لامپ سیاه شده و نور لامپ بشدت افت می کند . به این حالت پیر شدگی لامپ می گویند . در این حالت بازدهی لامپ بسیار پایین آمده و جریان بیشتر از جریان کاری لامپ در حالت عادی از مدار می کشد . در بالاست های القایی ، این جریان در داخل فیلامن ها جاری می شود و آنها را ملتهب می کند اما لامپ روشن نمی شود یا اینکه لامپ بصورت چشمک زن عمل میکند.
تمامی مواردی که در بالا ذکر شد حداقل حفاظت های لازم برای یک بالاست الکترونیکی می باشد ،  متاسفانه در اکثر بالاست های موجود در بازار این حفاظت ها وجود ندارد.نبود هر کدام از این حفاظت ها اثرات بسیار مخرب برروی بالاست الکترونیکی و لامپ و حتی در مواردآ اتش سوزی در اثر سوختن سیم های مسیر لامپایجاد می کند .انتخاب و استفاده  از یک بالاست الکترونیکی خوب تمامی می تواند از رخداد هایی این پنینی جلوگیری کند .
مشکلات عمده ای که اغلب سیم کش ها با بالاست های الکترونیکی حفاظت دار مواجه هستند خاموشی بی دلیل در زمان سیم کشی می باشد . بع عنوان مثال : سیم کش های شاختمانی در زمان نصب چراغ های فلورسنت دار ، معمولا برق را به بالاست وصل می کرده و یک به یک لامپ ها را به بالاست ها متصل می کردند تا از صحت روشن شدن و سیم کشی خود مطمئن شوند . ولی حفاظت های موجود در بالاست های الکترونیکی از روشن شدن لامپ در این حالت جلوگیری می کننند .

3-تنوع در مدل ها و سازندگان بالاست های الکترونیکی : تنوع سازندگان باعث شده است تا انواع کانکتورها و انواع بالاست ها با اندازه های مختلف تولید شود . بودن یک استاندارد مناسب می تواند رو ش مناسبی برای راحتتر شدن سیم کشی های بالاست های الکترونیکی شود .

نوشته شده توسط : جلال الدین مومنی