تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - صرفه جویی یا ......؟ BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

صرفه جویی یا ......؟

چهارشنبه 8 آذر 1391   12:54 ب.ظ


نوع مطلب : بالاست الکترونیکی ،مقالات آموزشی ،طراحی بالاست الکترونیکی ،

تا بحال متوجه شده اید لامپ های 36 وات یا 40 وات نصب شده برروی ترانس های القایی قدیم نور بیشتری نسبت به بعضی از بالاست های الکترونیکی دارند ؟
یا شاید جای سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا در در یک ساختمان استفاده از 4 یا 5 لامپ ، محیط را کاملا روشن کرده ولی شما استفاده از 10 ال 12 لامپ نتوانستید نور دلخواه خود را ایجاد کنید ؟!
یا بسیار سوالات دیگر در این رابطه که برای شما پیش آمده است .بازدهی نوری در یک لامپ به عوامل بسیاری بستگی دارد که مهمترین آنها در زیر آورده شده است:

1- مشخصات لامپ
2-مشخصات قاب و چراغ
3-
مشخصات بالاست


مشخصات لامپ
هر لامپ طبق استانداردی که ساخته می شود دارای مشخصه های نامی و اسمی می باشد که شرکت سازنده لامپ آن را ارائه می کند . این  مشخصات شامل لومن خروجی  به ازای وات مصرفی  و ولتاژ کاری می باشد .  بسیاری از لامپ ها با گذشت زمان در اثر کارکرد میزان بازدهی نوری خود را از دست می دهند یا اینکه در طول زمان گردوخاک محیط برروی لامپ نشسته و باعث کاهش نور خروجی می گردد ک ه با تمیز کردن لامپ دوره ای لامپ این کاهش نور را جبران کرد .مشخصات قاب و چراغ
قاب و رفلکتوری چراغ بسته به محل نصب چراغ فرق می کند و به مهندس روشنایی و کسی که طراحی و زیباسازی محیط را به عهده دارد بستگی دارد . در بسیاری از موارد استفاده کننده فقط ظاهر زیبای چراغ را ملاک انتخاب قرار میدهند که باعث می شود تا بسیاری از پارامترهای مهم چراغ مثل میزان انعکاس رفلکتور ، زاویه تابش چراغ در اولویت های بعدی قرار بگیرد .

مشخصات بالاست (الکترونیکی)
بالاست در چراغ های روشنایی فلورسنت خطی یکی از تاثیرگذارترین موارد در بازدهی نوری خروجی می باشد . بالاست الکترونیکی به عنوان کنترل کننده جریان لامپ می توان وات مصرفی لامپ را مستقیما تحت تاثیر خود قرار دهد به عنوان مثال : زمانی که برروی لامپ FL 36 وات 32 وات اعمال شود بازده خروجی این لامپ 2400 تا 2800 لومن خواهد بود . حال اگر این مقدار به اندازه ی 3 یا 4 وات کاهش پیدا کند مقدار لومن خروجی به میزان 15 تا 20 در صد کاهش می یابد . متاسفانه بسیاری از بالاست های موجود در بازار که اکثر آنها اجناس نا مرغوب چینی میباشند و به قیمت پایینی به فروش می رسند این مهم را رعایت نکرده و بخاطر اینکه بتوانند جنس ارزان تری را به دست مشتری برسانند از بسیاری موارد استانداردی و اصولی بالاست می کاهند .
این کاهش وات برروی لامپ باعث می شود تا لومن خروجی به طور قابل ملموسی کاهش یابد ، بعضی از تولید کنندگان برای کمتر به چشم آمدن این کاهش لومن خروجی جریان عبوری از فیلامنت های لامپ را افزایش می دهند . که این کار عمر لامپ ر بسیار کوتاه کرده و در عرض مدت بسیار کوتاهی ماده ی امیتر برروی فیلامنت ها ریخته و دوسر لامپ سیاه می شود .یک راه بسیار ساده برای تست این مطلب وجود دارد ، برای این کار ازیک وات متر می توانید بهره بگیرید . ابتدا وات مصرفی چراغ را اندازه گیری کنید و سپس مقدار 3 وات (در بهترین نوع بالاست) از این مقدار کم کنید .
به عنوان مثال وات اندازه گیری شده توسط شما 35 وات می باشد 3 وات مصرفی بالاست را از آن کم می کنیم ، که مقدار 32 وات می ماند می توان با تقریب قابل قبولی حدس زد که این مقدار وات برروی لامپ می افتد .
اگر این تست را برروی چند نوع بالاست از شرکت های مختلف انجام دهید به نتایج جالبی دست پیدا می کنید .
یک راه ساده تر استفاده از لامپ تست می باشد . به این صورت که یک یا دو یا سه (بسته به بالاست) لامپ را به صورت ثابت برروی بالاست ها بسته و نور خروجی را با چشم بسنجید . البته باید دونکته را در نظر داشت :  1- اینکه بگذاری نور لامپ به حداکثر نور خود برسد (10 الی 15 دقیقه)  2- مستقیما به لامپ نگاه نکنید ، بلکه به نور منتشر شده به محیط باید توجه داشت .


نوشته شده توسط : جلال الدین مومنی