تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - اسنابر ولتاژ RDC بااتلاف BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

اسنابر ولتاژ RDC بااتلاف

سه شنبه 30 آبان 1391   07:07 ب.ظ


نوع مطلب : بالاست الکترونیکی ،مقالات آموزشی ،طراحی بالاست الکترونیکی ،طراحی بالاست الکترونیکی ،محصولات شرکت پارس شعاع ،

این نوع از مدار اسنابر یکی از پرکاردترین اسنابرها برای استفاده در منابع تغذیه سوئیچینگ و بالاست های الکترونیکی با وات بالا می باشد . همانطور که در بخش های  بلی به آن اشاره شد مدارهای اسنابر نقش بسیار مهمی را در کاهش اتلاف توان برروی سوئیچ ایفا می کنند به عنوان مثال استفاده مبدل نیم پل به عنوان یک درایور برای ولتاژ های بالا (مثلا همان 230 ولت ) وداشتن یک سلف تزویج بزرگ(توان 1 کیلووات) در مدار اسپایک های ولتاژ در دوسر ترانزیستورها به بیش از  1000 ولت می رسد ، در این حالت نمی توان از سوئیچ های  مناسب و ارزان قیمت استفاده کرد ، روش های استفاده از اسنابر این محدودیت را برطرف می کنند . مدار زیر یک نمونه اسنابر RDC ساده همراه با مکان هندسی  سوئیچینگ آن در مبدل نشان داده شده است . توجه شود که این نوع اسنابر از نوع انواع قطبی بوده لذا عملکرد آن با انواع غیر قطبی متفاوت است ، یعنی دراین نوع ضرورتی به میرایی نوسانات نیست ، چرا که مقاومت مدار برای لحظاتی از دوره ی سوئیچینگ از مدار قطع می باشد .


اسنابر RDC


 این نوع از اسنابر محدود کننده ی ولتاژ می باشد ، در زمان قطع با یک سری محاسبات ساده می توان گفت که:


فرمول 1

در زمان وصل ، انرژی Cs در Rs تلف می شود ، لذا :


فرمول 2

توجه شود که قرار دادن مدار اسنابر باعث کاهش تلفاتی برروی سوئیچ میشود ولی انتخاب نامناسب مقادیر تلفات کلی را افزایش می دهد .

اسنابر مشابهی نیز می توان برای حالت روشن شدن سوئیچ پیاده سازی شود . در این حالت نمودار به شکل زیر خواهد شد . این امر باعث کاهش تلفات دیود و سوئیچ وافزایش تلفات کلی شامل RS خواهد بود .


نمودار اسنابر
مکان هندسی سوئیچ برای حالت روشن 

نوشته شده توسط : جلال الدین مومنی