تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - تاریخچه ی بالاست الکترونیکی BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

تاریخچه ی بالاست الکترونیکی

چهارشنبه 10 اسفند 1390   10:24 ق.ظ


نوع مطلب : طراحی بالاست الکترونیکی ،بالاست الکترونیکی ،

برای اولین بار در امریکا در سال 1986 بود که نسل اولیه بالاست الکترونیکی به بازار ارایه شد . اما9 سال طول کشیدتا بالاست الکترونیکی بتواند گوی سبفت را از راه انداز های نسل قدیمی بربایدو برای اولین بار در سال1995 بود که ارزش دلاری فروش بالاست الکترونیکی از راه انداز های قدیمی پیشی گرفت و درسال 2002 بودکه 57 درصد تعداد و 69درصد ارزش بازار راه انداز به بالاست الکترونیکی اختصاص یافت. در سال 2005 نیز کمیسیون انرژی امریکا با ابلاغ قانون 10 CFR PART 430 استفاده از بالاست الکترونیکی را اجباری کرد ودر سال 2010 تولید بالاست القایی ممنوع شد. 


ballast electronic

طبق پیش بینی های انجام شده در این قانون طی یک دوره 25 ساله با استفاده از بالاست الکترونیکی میزان انرژی صرفه جویی شده بین 20/1 تا32/2 quad خواهد بود. همچنین این صرفه جویی در مصرف انرژی موجب کاهش تولید دی اکسید کربن به میزان11 تا 19 میلیون متر مکعب، کاهش   تولید Nox به میزان 34 تا 60 هزار مترمکعب خواهد بود. ارزش دلاری صرفه جویی طی این دوره زمانی معادل 42/1 تا 60/2 میلیارد دلار خواهد بود.
این روند تغییر ، در تمامی کشورهای دنیا در حال انجام است . در کشورهای اروپایی استانداردهای ویژه و بسیار سخت گیرانه برای بالاست های الکترونیکی در نظر گرفته شده است . همانطور که می دانید یکی پارامترهای مهم یک بالاست الکترونیکی ضریب توان می باشد (بیشتر بدانید) . در بالاست های القایی ضریب توان چیزی در حدود 0.5 می باشد ، که با قرار دادن یک خازن ( ویا یک بانک خازنی برای تعداد زیادی بالایت القایی )  این مشکل را تاحدود زیادی برطرف کرد . در بالاست های الکترونیکی نیز این عامل وجود دارد ولی اما به شکلی متفاوت در بالاست های القایی  بار کاملا القایی در شبکه وجود دارد اما در بالاست های الکترونیکی این بار به یک بار  خازنی تغییر شکل داده است . 
برای از بین بردن این مشکل از بالاست هایی با پاور فاکتور بالا استفاده می شود . در این نوع از بالاست ها نوعی مبدل DC به DC  وجود دارد ( مبدل بوست ) که این مشکل را بر طرف می کند . 

va

همینطور که در شکل بالا می بینید ، شکل سمت راست ولتاژ-جریان یک بالاست الکترونیکی بدون اصلاح کننده ضریب توان و در سمت چپ شکل ولتاژ-جریان ورودی با مدار اصلاح کننده ضریب توان را نشان می دهد . بالاستی که تقریبا این شکل موج جریان -ولتاژ ورودی را داشته باشد می توان گفت که میزان پاور فاکتور آن بسیار مناسب است ( نزدیک به 1 ) . 
البته این نوع بالاست ها به نسبت دارای قیمت 2 تا 3 برابری نسبت به بالاست های بدون PFC می باشند ، به همین دلیل هم هست که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند . استفاده از بالاست هایی با پاورفاکتور بالا در کشورهای صنعتی اجباری می باشد ولی متاسفانه در کشور ما هیچ نظارتی برای تولید این محصولات نمی باشد . حتی در بیساری موارد اصلا تعریفی برایش وجود ندارد تا نظارتی استاندارد برای آن درنظر گرفت .

نوشته شده توسط : جلال الدین مومنی