تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - بالاست الکترونیکی - تیروئید BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

شاید بتوان قسمت اعظم کار کرد این مدار را به تیروئید ربط داد. سوئیچ زنی ترانزیستورها و عملکرد این المان در مد اشباع باعث راه اندازی و کار کرد مدار خواهد شد. تعداد دور در این سیم پیچ ها رابطه ی مستقیم با توان لامپ دارد . در زیر شکل یک تیروئید و نحوه ی پیچیدن سیم برروی آن را نمایش می دهد .

تیروئید

اشباع این المان باعث کنترل المان های سوئیچینگ شده که این امر باعث کنترل جریان خروجی مدار که همان جریان لامپ است،می شود.رفتار اشباع ترانقسفورمر و المان های سوئیچینگ برای راه اندازی، تفاوت های بین مدارهای خود رزونانس از مدار های راه انداز خارجی را به طور واضح مشخص می کند.

درفاز اولیه، الکترود های لامپ شروع به گرم شدن می کنند که این الکترود ها شروع به ساطع کردن یون می کنند که این یون ها یونیزه شدن لامپ را در زمان شکل گیری قوس اولیه بین دو الکترود را آسان می کنند. بعد از ایجاد قوس، مقاومت لامپ از چیزی حدود 1  M ohm به چیزی حدود چند صد اهم خواهد رسید.

مشخصه V-I استارت لامپ برای بالاست های الکترومغناطیس به صورت شکل زیر خواهد بود.

استارت لامپ

بعد از شکل گیری قوس الکتریکی، گاز داخل لامپ شروع به ساطع کردن امواج فرابنفش می کند که بوسیله فسفر داخل لامپ به شکل نور شروع به ساطع شدن می کند. لامپ های فلورسنت برای احتراق اولیه احتیاج به ولتاژی بالغ بر 600 V دارند ولی بعد از شکل گیری قوس، ولتاژ دو سر لامپ به 100 V افت پیدا خواهد کرد. برای جلوگیری از اثر کاتافوزوریس، شکل موج سینوسی رابه وسیله یک القاگر برای لامپ فراهم می کنند. همچنین یک خازن برای حذف هرگونه مولفه DC تعبیه شده است.

همانطور که از شکل بالا مشخص است، ولتاژ لامپ بعد از استارت اولیه هیچ وقت برابر ولتاژ لحظه استارت نخواهد ماند و ولتاژ پایدار مدار به مراتب کمتر از لحظه اول خواهد بود.بنابراین بالاست دو کار مهم دیگر هم انجام می دهد:

فراهم کردن ولتاژ اولیه جهت استارت لامپ

فراهم کردن راکتانس سلفی برای کاهش ولتاژ دو سر لامپ.

بنابراین مقدار سلف خروجی باید طوری تعبیه شود که حتی در بالاترین درجه حرارت هم به اشباع نرود زیرا با به اشباع رفتن آن، ولتاژ دو سر آن صفر شده و به صورت اتصال کوتاه در خواهد آمد که باعث می شود تمام ولتاژ دو سر لامپ بیافتد و لامپ منفجر شود. البته قبل از سوختن لامپ، المان های سوئیچ که توان قابل تحمل کمتری دارند، می سوزند و احتمال ترکیدن لامپ کمتر است.

دقت شود که اکثر توضیحات فوق برای زمان فاز اولیه و احتراق و برای بالاست های الکترومغناطیس است که فرکانس کاری آنها همان فرکانس ورودی است.کار کردن در فرکانس پایین (50-60 Hz) ، باعث بوجود آمدن دیونیزاسیون شده و باعث می شود که اثر غیر دیداری سوسو زدن در لامپ بوجود بیاید. در واقع در فرکانس های بالاتر از 20K Hz دیگر زمانی برای دیونیزاسیون پیش نمی آید و مشخصه V-I لامپ به صورت زیر در خواهد آمد.

استارت در فرکانس بالا

همچنین فرکانس کاری بالاتر باعث بوجود آمدن مزیت دیگر زیر هم خواهد شد:

وجود نداشتن دیونیزاسیون باعث مصرف توان کمتر و طولانی تر شدن طول عمر لامپ خواهد شد.

دقت شود می توان بلوک دیاگرام های مختلفی برای مدار درنظر گرفت.یک بلوک دیاگرام برای توصیف مدار "بالاست" به صورت زیر می باشد.

بلوک دیاگرام

در واقع خازن Cb ولتاژ زیادی را (از طریق مسیر سلف L و خازن Ca و خازن Cb) در لحظه اول بر روی فیلامنت های لامپ می اندارد که باعث احتراق گاز داخل تیوپ شده و مسیر جریان از داخل لامپ بسته خواهد شد.

بعد از روشن شدن لامپ، خازن Cb ازطریق خود لامپ اتصال کوتاه خواهد شد و عملا از مدار خارج می شود. در این حالت فرکانس طبیعی مدار به وسیله سلف L و خازن Ca تامین خواهد شد.

توجه شود که فرکانس کاری مدار بالاتر از این مقدار خواهد بود و به وسیله خود مبدل تعیین می شود.

یک بلوک دیاگرام دیگر برای این مدار به صورت زیر است.

بلوک دیاگرام لامپ پس از روشن شدن

وهاب محمدی                                            صفحه اصلی