تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - تست حفاظت بالاست BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 
بسیاری از بالاست سازان و تولید کنندگان بالاست برروی تولیدات محصولات خود از حفاظت بالاست یا EOL ، حفاظت اتصال کوتاه و . . . استفاده می کنند . یکی از مهمترین حفاظت ها در بالاست های الکترونیکی لامپ های FL یا PLL حفاظت در برابر پیری یا فرسودگی لامپ می باشد(End Of Life) . در این نوع حفاظت ،بالاست در برابر فرسودگی یا به اصطلاح پیری لامپ حفاظت می شود. لامپ های فلورسنت بعد از زمان تعیین شده برای لامپ (که هر شرکت برای محصول تولیدی خود مشخص می کند) که در حدود 6000 تا 8000 ساعت می باشد ، ماده ی امیتر نشانده شده برروی لامپ به مرور زمان ریخته شده و لامپ با کاهش نور همراه می باشد ( سیاه شدن دو سرلامپ یا فیلامنت ها از دیگر نشانه های فرسودگی لامپ می باشد).


فرسودگی لامپ

در بالاست های القایی زمانی که لامپ دچار این حالت می شد لامپ بصورت چشمک زن یا فقط دو سمت لامپ روشن می شد. در این حالت فشار بسیار زیادی به بالاست القایی وارد می شود که در طولانی مدت باعث سوختن بالاست القایی می شود.

پر پر زدن

 در بالاست های الکترونیکی بدون حفاظت و ارزان قیمت از مدارات خودرزونانس برای راه اندازی لامپ استفاده می شود. در این مدارات توان خروجی وابستگی شدیدی به پارامترهای لامپ دارد. زمانی که لامپ فرسوده می شود بسیاری از پارامترهای لامپ مانند ولتاژ دوسر لامپ ، جریان و . . . تغییر می کند . این تغییرات باعث می شود تا فرکانس کاری مدار ، جریان خروجی تغییر کند . این تغییرات تاثیر مستقیمی برروی بالاست داشته و در اکثر موارد باعث می شود تا افزایش حرارت برروی قطعات بالاست به وجود آید. ازآنجایی که افزایش حرارت در قطعات داخلی بالاست مانند ترانزیستور ها دیود ها خازن ها باعث کاهش شدید طول عمر این قطعات می شوند همچنین افزایش حرارت باعث می شود تا قطعات داخل بالاست در رنج پایین تری از پارامترهای نامی خود کار کنند . در این حالت می باشد که بالاست الکترونیکی در همان ابتدای تغییر پارامترهای لامپ (فرسودگی و پیر شدگی لامپ) معیوب شده و می سوزند. 

با توجه به اینکه هیچگونه حفاظتی برروی بالاست (حتی فیوزی برای قطع کردن مسیر برق ورودی به بالاست) پیش بینی نشده است ، آسیب بسیار جدی برروی بالاست و چراغ و حتی برروی مسیر سیم کشی برق بالاست بوجود می آورد.
راه بسیار ساده ای برای تست کردن یک بالاست برای اینکه متوجه بشویم دارای حفاظت می باشد یاخیر وجو دارد .

برای این کار کافی است تا در خروجی بالاست بتوانیم شرایطی را مانند پیر شدگی یا فرسودگی لامپ ایجاد کنیم . مثال زیر برای بالاست 1x36  وات گفته شده که این روش را می توان برای بالاست های 36 وات با دو یا سه لامپ نیز تست کرد .
برای این کار مدار زیر را می بندیم :

بالاست
برای بزرگنمایی کلیک کنید

در اینجا دو لامپ 18 وات را بصورت سری به یکدیگر متصل کرده ایم . در  حالت عادی که کلید در حالت بسته می باشد و جریان لامپ ها بصورت عادی جریان دارد . زمانیکه کلید فشرده می شود مقاومت سری شده در بین دو لامپ در مسیر جریان قرار می گیرد و مانند یک لامپ فرسوده عمل می کند در این حالت اگر بالاست مورد تست دارای حفاظت باشد لامپ بعد از گذشت چند ثانیه خاموش می شود در غیر این صورت ادامه دار شدن این تست فشار زیادی به بالاست وارد شده و باعث سوختن و معیوب شدن بالاست می شود.
این تست را می توان برای وات های بالاتر و یا پایین تر از یک بالاست با سری کردن دو وات پایین تر برای یک لامپ انجام داد . به عنوان مثال با سری کردن یک لامپ 36 و 18 وات میتوان یک بالاست 55 وات را مورد آزمایش قرار داد . 
برای آزمایش کردن بالاست های بیش از یک خروجی می بایست سایر لامپ ها نیز در خروجی متصل باشند و فقط این آزمایش برروی یک لامپ انجام شود.
به راحتی می توان این آزمایش را برای پی بردن به صحت عملکرد مدار حفاظت بالاست پی برد . البته روش تست دیگری برای این آزمایش وجود دارد که مقاومت بالاست در برابر شکستگی یا معیوب شدن لامپ وجود دارد که در پست های بعدی به آن پرداخته می شود.

در اینجا قصد داریم تا روش تست مهم تری را بیان کنیم .برای آشنایی از نحوه ی کار یک بالاست خود رزونانس می توانید مطالب مربوط به وبلاگ لامپ کم مصرف را مطالعه فرمایید. 

برای این تست مداری رامانند تست قبلی می بندیم . توضیحاتی که در اینجا داده می شود برای تست یک بالاست 1x36 وات می باشد شما می توانید این تست را برای بالاست های با وات های دیگر نیز انجام دهید . ابتدای کار لازم می باشد تا مدار زیر برای آزمایش حفاظت بالاست آماده شود. 
برای این کار شما می توانید دو عدد لامپ 18 وات را بصورت سری بایکدیگر ببندید و دربین دولامپ یک کلید فشاری ( Normally Close )  قرار دهید . در این حالت مدار در حالت عادی روشن می شود.


ُshotdown

باید درنظر داشته باشید که این مدار شبیه ساز یک لامپ 36 وات می باشد . در هنگام تست بهتر است تا از فیوز و لامپ سری استفاده شود. در حالت کار عادی بالاست ، یعنی زمانی که دولامپ سری شده ی بالا به خروجی بالاست متصل و لامپ روشن است کلید را فشار دهید تا مسیر اتصال بین دولامپ قطع گردد ، در این حالت جریان از داخل فیلامنت ها عبور می کند و بالاست در زمان کمتر از یک ثانیه بالاست را خاموش می کند. 
باید توجه داشت که اگر بالاست بدون حفاظت یا دارای حفاظت ضعیف باشد در این تست به طور کامل آسیب خواهد دید . پس لازم است تا حفاظت هایی برای جلوگیری از آسیب های بیشتر در نظر گرفت .