تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - تحلیل بالاست الکترونیکی - یکسوکننده BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

تحلیل بالاست الکترونیکی

در زیر می توانید شماتیک یک مدار بالاست الکترونیکی را مشاهده کنید . این مدار (همانطور که قبلا در بخش مقدمات طراحی بالاست گفته شده بود ) نشان دهنده ی یک بالاست الکترونیکی بسیار ساده می باشد . در این بخش به تحلیل مدار و نحوه ی عملکرد می پردازیم .

 نقشه ی یک بالاست الکترونیکی

در ورودی برق شهر فیوزی جهت امنیت قرار گرفته است . معمولا این فیوز طوری محاسبه می شود که جریان نامی آن در حد 1.5 تا 2 برابر جریان مصرفی مدار باشد . انتخاب صحیح این فیوز باعث می شود تا بالاست نسبت به حوادث ناشی از پایان عمر لامپ (EOL) نبود لامپ و یا شکستگی لامپ امنیت بیشتری را برای سیم کشی مداری ایجاد کند . اگر ای فیوز از در آستانه ی جریان یا نزدیک به این مقدار باشد ممکن است خود این فیوز سوخته و باعث شود که بالاست از کار بیافتد . به عنوان مثال در یک لامپ 36 وات T8 معمولی جریان کار لامپ در ولتاژ 230 ولت تقریبا 0.6 آمپر می باشد حال اگر مقدار فیوز را نزدیک این مقدار ( به عنوان مثال 1 آمپر)  درنظر بگیریم ، فیوز به درستی عمل نخواهد کرد و به احتمال بسیار زیاد در یکی از روشن شدن ها خواهد سوخت و بالاست از کار خواهد افتاد ( راه اندازی ترانزیستورها ) .

 جریان بیش از اندازه ( مثلا 3 آمپر) نیز به هیچ وجه مناسب نمی باشد ممکن است با افزایش آمپر فیوز مشکل راه اندازی برطرف شود ، اما مشکل جدی تر وخطرناک تری پیش خواهد آمد . در زمانیکه عمر لامپ به پایان برسد (EOL ، که این اتفاق بسیار دیده شده است ) لامپ به صورت دیودی شده و باتوجه به اینکه در مدار ذکر شده در بالا حفاظت EOL  وجود ندارد ، به سوئیچ ها فشار آمده و یکی از سوئیچ ها خواهد سوخت . با سوختن یکی از سوئیچ ها جریان بسیار زیادی از برق شهر کشیده خواهد شد اگر در این موقع فیوز  عمل نکند ، سوئیچ دیگر نیز حواهد سوخت و مدار به صورت اتصال کوتاه در خواهد آمد . از طرف دیگر چون المان های استفاده شده در مدار دارای حداکثر جریان تحمل محدودی هستند ، آتش گرفته و ممکن است باعث آتش سوزی و . . .  شوند . البته اگر در سیم کشی برق ورودی نیز دقت نشده باشد ممکن است شبکه ی سیم کشی نیز آسیب ببیند .

مقدار فیوز باید طوری  انتخاب شود که حداقل حفاظت های فوق را داشته باشد . به عنوان مثال انتخاب فیوز 1.75 آمپری برای یک بالاست 40 وات بسیار مناسب می باشد .

دیودهای یکسوساز پل معمولا به شماره ی 1N4007 انتخاب می شود  که این دیودها با توجه به جریان 1 آمپری ( ماکزیمم ) برای واتهایی تا 60 وات مناسب می باشند . برای وات های بالاتر معمولا از دیودهای 1.5 آمپری 1N5399 استفاده می شود . ولتاژ کاری این دیود ها برابر 1000 ولت می باشد .

بالاست الکترونیکی

خازن C1 همراه با سلف L1 تشکیل یک مدار فیلتر (EMI Filtering) می دهند در مورد این فیلترهادر بخش های دیگر سایت توضیحات کامل داده شده است . معمولا مقادیر خازن (  جنس  پلی استر) را درحدود چند صد نانوفاراد و مقدار سلف را نزدیک به 1 میلی هانری انتخاب می کنند .


خازن C2 خازن الکترولیتی می باشد که در حد میکرو فاراد است . انتخاب درست و صحیح این خازن می تواند تاثیر بسیاری بر مقدار Icf ( رابطه مستقیمی با طول عمر لامپ ) دارد .

مدار یکسو کننده


صفحه اصلی