تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - تحلیل بالاست الکترونیکی – راه اندازی BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

مدار استفاده شده برای سوئیچینگ یک مبدل نیم پل می باشد . ( توضیحات کامل در بخش مبدل نیم پل ) مدار براساس راه اندازی ترانزیستور پایینی QL انجام شده و بعد از گذشتن چند سیکل مدار به پایداری فرکانسی می رسد ، در زمان رسیدن به پایداری فرکانس از فرکانس بالاتر از فرکانس رزونانس شروع  به نوسان می کند . هنگامی که این فرکانس به نزدیکی های فرکانس رزونانس برسد ، لامپ روشن می شود ( تشریح کامل روشن شدن لامپ در بخش لامپ فلورسنت – کارکرد ) یا به اصطلاح احتراق (Ignation) انجام می گیرد .بعد از عمل احتراق لامپ به یک پایداری نسبی می رسد و در فرکانسی ثابت می ماند .

در شکل زیر جریان شروع ( Start) که باعث راه اندازی مدار می شود  نمایش داده شده است .

لحظه ی شروع

همانطور که در شکل نشانداده شده است خازن C3 با استفاده از  مقاومت های متصل به باس DC شارژ شده ، این ولتاژ شروع به افزایش می کند تا به ولتاژ 33 ولت  شکست DB3 برسد ، زمانیکه این ولتاژ به 33 ولت رسید DB3 وارد ناحیه ی شکست می شود و جریان خازن شارژشده  در بیس Q2 تخلیه می شود . تخلیه ناگهانی این جریان باعث می شود تا ترانزیستور روشن شده و جریان طبق شکل زیر ازداخل لامپ مدار بگذرد .


بالاست شروع

در این مدار همانگونه گه مشاهده می شود المانهایی مانندلامپ ، C5، C6، L2 ، TR ،RE و خود ترانزیستورها در مسیر جریان قرار دارند ، که تمامی این المان ها در تعیین فرکانس کاری نقش دارند . به عنوان نمونه خازن احتراق (C6) و سلف L2 نقش تعیین در فرکانس کاری دارند . که با محاسبه ی دقیق این مقادیر می توان به حاشیه ی امن کاری دست یافت . حاشیه ی امن فرکانس در بالاست های الکترونیکی یکی از مهمترین پارامترهایی است که باید مد نظر قرار گیرد (فاصله بین فرکانس کاری و فرکانس رزونانس ) .

بعد از روشن شدن لامپ ، جریان مانند شکل زیر از داخل لامپ می گذرد . البته جریانی متناسب با مقدار خازن احتراق نیز از داخل فیلامان ها می گذرد، مقدار این جریان معمولا نصف تا یک سوم جریان لامپ می باشد . البته در بسیاری از بالاست ها این مقدار را برابر جریان لامپ قرار می دهند تا لامپ باشدت نور بیشتر و درخشندگی بیشتر بنظر بیاید که باعث کاهش شدید عمر لامپ می شود . 

مد کاری بالاست


مقالات مربوط به این مطلب                                   صفحه اصلی