تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - کاربرد مدارهای اسنابر BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

مدارهای اسنابر در بهنه سازی و صرفه جویی در استفاده از قطعات الکترونیکی در یک مدار منبع تغذیه ی سوئیچینگ نقش بسیار مهمی دارند . به عنوان مثال در یک منبع تغذیه سوئیچینگ یک کیلو وات 230 ولت  استفاده از ترانزیستورهای قدرت با حداقل 125 وات ضروری و مناسب می باشد ، تهییه سوئیچی با این مشخصات هزینه ی به نسبه بالایی دارد ، ولی در بسیاری از موارد مشاهده می شود با اینکه  در محاسبات اتلاف توان و بازدهی خروجی سوئیچ باید مدار به درستی عمل کند ، سوئیچ زیر بار دوام نیاورده و می سوزد .

ترانزیستور سوخته

اولین راهکاری که به ذهن می رسد ، استفاده از یک سوئیچ با توان بالا تر می باشد . در صورتیکه سوئیچی با توان 125 وات نوشته شده در مشخصات می تواند به راحتی تا وات های بالاتر حتی تا 20 برابر وات سوئیچ  کار کند. مشخصه وات اظهار شده در دیتاشیت سوئیچ توانی قابل تحمل برروی سوئیچ می باشد . برای ساخت یک منبع تغذیه سوئیچینگ و یابالاست های الکترونیکی در مقیاس صنعتی این راهکار به هیج و جه توجیه اقتصادی ندارد.

ماسفت

راه کار اساسی برای اینکه بتوان وات تلفاتی را برروی یک سوئیچ کاهش داد استفاده از مدارهای اسنابر می باشد . مدارهای اسنابر وات تلفاتی برروی سوئیچ را کاهش می دهد ، این باعث می شود تا سوئیچ مناسبی انتخاب کرد . مدارهای اسنابر برروی نحوه ی روشن شدن و خاموش شدن سوئیچ تاثیر می گذارند ، همچنین مدارهای اسنابر ، در هنگام تغییر وضعیت سوئیچ (بیشتر درهنگام خاموش شدن ) اسپایگ های ولتاژ برروی سوئیچ را از بین میبرند . در بسیاری از مدارهای منابع تغذیه  سوئیچینگ و بلاست های الکترونیکی معمولا از برق یکسو شده ی شهر استفاده می شود . ولتاژ خروجی بعد از یکسو کننده در حدود 310 ولت DC می باشد . بسیاری از سوئیچ های 400 ولتی به راحتی می توانند در این ولتاژ کار کنند با این حال مشاهده می کنیم که سوئیچ با این مشخصات نمی توان در مدار استفاده کرد و باید از سوئیچی با ولتاژ های بالاتر (و توان بالاتر) استفاده کرد . بسیاری از ترانزیستورها در مدارات الکترونیکی در اثر ضربه های ولتاژی صدمه و معیوب می شوند نه بخاطر جریان بیش از حد .

ماسفت قدرت


این ضربه های ولتاژ معمولا در تغییر وضعیت سوئیچ (در اکثر آرایش ها،سوئیچ از حالت روشن به خاموش) این ضربه های ولتاژ به وجود می آید، مانند شکل زیر :

اسپایگ

برای دفع یا خفه کردن این ضربه های ولتاژ از اسنابر  ولتاژی  استفاده می شود . این نوع از اسنابر ها در بخش اسنابرها توضیح داده شده است . در بالاست های الکترونیکی معمولا از اسنابرهای خازنی استفاده می شود . شکل زیر خازن اسنابر  در یک بالاست الکترونیکی را نشان می دهد :

خازن اسنابر در بالاست

این خازن در مدار چندین نقش ایفا میکند که در اینجا نقش خازن به عنوان یک خازن اسنابر می پردازیم . خازن استفاده شده در  بالاست های الکترونیکی بسته به وات خروجی ، مقدار سلف و مخصوصا سلف رزونانس می باشد ، به عنوان مثال این خازن در یک بالاست الکترونیکی 40 وات ، درحدود 1 نانوفاراد می باشد . این مقدار برای مقادیر تا وات 60 نیز مناسب می باشد . البته باید توجه داشت که مهمترین عامل مشخص کننده ی این مقدار ترانزیستور استفاده شده در مدار می باشد یا به زبان علمی تر به مقدار خازن داخلی ترانزیستور بستگی دارد . البته از تاثیر فرکانس در محاسبه ی این خازن نمی توان چشم پوشی کرد ( اطلاعات و توضیحات بیشتر در بخش مقالات و دانلود ها ) .


بالاست الکترونیکی

خازن اسنابر در این مدار به رنگ سبز می باشد - کنار چوک

 در این مدار زمانی که ترانزیستور بالایی خاموش می شود ، تمامی ولتاژ باس تغذیه برروی ترانزیستور می افتد ، البته وجود سلف رزونانس باعث می شود تا زمان خاموش شدن ترانزیستور جهش های ولتاژی به وجود می آید که گاهی دامنه ی این ضربه ها به چند برابر ولتاژ باس می رسد . وجود این خازن باعث می شود تا این تغییرات ولتاژ به آرامی و با یک ثابت زمانی کنترل شده به حد نهایی خود برسد و مانع از آسیب دیدن ترانزیستور شود  . اگر این خازن وجود نداشته باشد ، در برخی موارد ممکن است که مدار به کار خود ادامه دهد اما ، وات تلفاتی برروی خود سوئیچ نیز افزابش یافته . وجود این ضربه های ولتاژ جریان ورودی را تغییر داده و باعث می شود تا ولتاژ کلکتور-امیتر نیز افزایش یافته و باعث شود تا وات بیشتری برروی ترانزیستور بیافتد .
صفحه اصلی