تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - اصلاح ضریب توان (Power Factor Correction) BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 
Power Factor Correction :
i همانطور که در بخش های دیگر وبلاگ توضیح داده شد ، ضریب توان نسبت اکتیو به توان ظاهری می باشد .بطور خلاصه می توان گفت که هرچه این عدد نزدیک به 1 باشد ، اختلاف فاز ولتاژ با جریان صفر می باشد و بار به اصطلاح کاملا مقاومتی می باشد . در بالاست های الکترونیکی هر قدر این ضریب به 1 نزدیکتر باشد ، بالاست دارای هارمونیک های جریان و ولتاژ کمتری می باشد . 
شکل زیر مشخصات یک بالاست الکترونیکی را نشان می دهد :

ورودی
در شکل فوق شکل موج سینوسی قرمز رنگ ، ولتاژ ورودی و شکل موج آبی که رنگ درهمان قسمت نشان دهنده ی شکل موچ جریان ورودی به بالاست می باشد . مقدار نشان داده شده در قسمت PFW که مقدار پاورفاکتور ورودی را اندازه می گیرد ، مقدار  0.47 را مشاهده می کنیم . از روی شکل هم می توان فهمید که این بالاست در وضعت مطلوب و جالبی نیست . 
به عنوان مثال ضریب اعوجاج جریان بالا = %178 (همان هارمونیک های فرد ) در این بالاست بسیار مشهود است . 
پاورفاکتور پایین در بالاست های الکترونیکی باعث به وجود آمدن ILCF خارج از محدوده (1.4 تا 1.7 ) می شود که در طول عمر لامپ نقش دارد و عمر لامپ را به شدت کاهش می دهد . 

در شکل زیر یک بالاست با پاورفاکتور بالا را نشان می دهد .
بالاست با پاورفاکتور
صفحه اصلی