تبلیغات
وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (Ballast) - مدارهای راه انداز- مبتنی بر ترانزیستور BlogerTools.Ir

در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد بالاست الکترونیکی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع بالاست الکترونیکی، اجزاء مختلف بالاست الکترونیکی ، نحوه کار قسمت های مختلف بالاست الکترونیکی، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به بالاست الکترونیکی قرار داده شده است.

جلال الدین مومنی

جستجو

 

مدارهای راه انداز بیس

مسئله ی اصلی که اینجا پیش می آید پالس مناسب برای راه اندازی ترانزیستورها و ماسفت ها چیست ؟

شکل زیر یک پالس مناسب برای راه اندازی یک ترانزیستور BJT را تامین نمی کند زیرا جهش آنی در لحظه ی قطع و وصل و شارژ و دشارژ سریع بیس را ندارد. جهش های آنی در لحظه های روشن و خاموش شدن ترانزیستور  ، دامنه ی جریان آنی ترانزیستور را افزایش می دهد و این باعث می شود تا ترانزیستور بتواند در فرکانس های بالاتری کار کند . البته این نوع مدارها به طراحی ویژه ای نیازمند اند .

پالس غیر مناسب برای راه اندازی بیس

مدار زیر یک مدار راه انداز مناسب بیس یک ترانزیستور را نشان می دهد در شکل زیر ، ترانزیستور Q1  ترانزیستور قدرت یا همان سوئیچ اصلی مدار می باشد و ترانزیستور Q2  ترانزیستور کمکی  راه انداز می باشد .

 طرزکار این مدار به این صورت است که با اعنال پالس ورودی مثبت ترانزیستور Q1 هدایت می کند و امیتر ترانزیستور Q1 نیز روشن می شود و خازن قرار گرفته در پایه ی امیتر شارژ می شود . در طی شارژ شدن خازن و با توجه به اینکه خازن در لحظه ی اول اتصال کوتاه می باشد مقاومت R1 از مدار خارج می شود (یا به اصطلاح بای پس می شود) با شارژ شدن تدریجی خازن ، افت ولتاژ دوسر بیس- امیتر ترانزیستور Q1 کم شده ، در نهایت که خازن بطور کامل شارژ شد ، ب هصورت مدار باز درآمده و از تقسیم ولتاژ بر مقاومت R1 ثابت می ماند . بنابراین همانطور که ملاحضه می کنید در ابتدا در لحظات روشنی جریان بیس به طور ناگهانی ( به دلیل وجود خازن C ) زیاد می شود ولی به تدریج با توجه به مقدار خازن ( ثابت زمانی ) از مقدار  آن کم میشود . 

مدار راه انداز بیس - ترانزیستوری

پالس راه اندازی

در زمان خاموش شدن پالس ورودی ، دیود D  در گرایش مخالف قرار می گیرد و قطع می شود . در این حالت ترانزیستور Q2 در بایاس مستقیم قرار می گیرد ، خازن C هم که از حالت قبل شارژ می باشد از بیس Q2 به شت جریان می کشد و خازن دشارژ می شود. در نتیجه خازن بایک ثابت زمانی دشارژ می شود . البته در این مرحله Q 2 نیز خاموش شده است .

نکته ای مهم دیگری که نباید فراموش کرد ، اینکه نباید ظرفیت خازن را  خیلی زیاد در نظر گرفت . چون اگر مقدار این خازن بزرگ باشد مدت شارژ آن طولانی خواهد بودو در پریود قطع Q1 کاملا دشارژ نمی شود که بعدا بتواند مقاومت R1 را بای پس کند . یا در حالت برعکس اگر مقدار این خازن را خیلی کوچک انتخاب کنیم ، خازن جریان لازم و عرض پالس لازم برای تامین انرژی به بیس نخواهد داشت .

این مدار دارای معیبی است ، ازجمله اینکه جریان کلکتور ترانزیستور قدرت باید متناسب با بار تغییر کند . از طرف دیگر هم باید جریان ثابتی برای به بیس ترانزیستور اعمال شود. که این تغییر جریان در کلکتور ترانزیستور تغییرات جریان بیس را به دنبال دارد و این تغییر جریان بیس تاثیر بسیار مهمی در تلفات ترانزیستور دارد که در این حالت باعث سوختن ترانزیستور می شود .

یک عیب بزرگ دیگر می توان به تغییر شدید بتا در دو ترانزیستور مشابه دانست . اینکه به عنوان مثال در پی سوختن یک ترانزیستور و تعویض بایک ترانزیستور دیگر در بتای مینی مم دچار مشکل شده و در بعضی موارد در خروجی (بار) امکان اینکه اشباع کامل رخ ندهد وجود دارد و ممکن است مرتبا تغییر کند .

صفحه اصلی